Kam za literaturou science fiction
Stránky: | OpenMoodle |
Kurz: | Humanitní vědy dokořán |
Kniha: | Kam za literaturou science fiction |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | pondělí, 17. února 2025, 02.09 |
1. Kam za literaturou science fiction
-
The Encyclopedia of Science Fiction (zkratka SFE, web, anglicky)
Základní příručka pro studium literatury žánru science fiction. SFE je volně dostupná na internetu a na rozdíl od tištěných vydání je neustále aktualizována. Jejími hlavními editory jsou John Clute (jeden z nejvýznamnějších světových teoretiků žánru), David Langford, Peter Nicholls a Graham Sleight. Jako většina sekundární literatury pro studium fantastické literatury je pro nás i SFE dostupná pouze v angličtině.
Ukázka hesla: AI (Artificial Intelligence) -
Encyclopedia of Fantasy (1997, web, anglicky)
Stejně jako v předchozím případě je i tato příručka volně dostupná online. Na rozdíl od SFE však není průběžně doplňována ani aktualizována. Jedná se o elektronickou verzi vydání z roku 1999, které připravili John Clute a David Langford. Obsahuje více než čtyři tisíce hesel.
Ukázka hesla: Contemporary Fantasy -
DĚDINOVÁ, Tereza:
Po divné krajině. Charakteristika a vnitřní členění fantastické literatury
(2016, kniha, česky)
dostupné online v Digitální knihovně Filozofické fakulty MU nebo k dostání v MUNIshopu. -
DĚDINOVÁ, Tereza (ed.):
Na rozhraní světů: Fantastická literatura v mezioborovém zkoumání
(2016, kniha, česky)
dostupné online v Digitální knihovně Filozofické fakulty MU nebo k dostání v MUNIshopu. -
DĚDINOVÁ, Tereza:
Science fiction, nebo fantasy? (audio,
česky)
Jaký je vztah literárních žánrů science fiction a fantasy? A je to dnes ještě důležité rozlišovat? A co znamená literární žánr new weird? To jsou jen některé z otázek, na které najdete odpověď v tomto podcastu:
Víte o něčem zajímavém? Podělte se!
Pokud víte o zajímavém zdroji, který nám tu chybí a podle vás by tu určitě chybět neměl, podělte se o něj v diskuzním fóru níže. Stačí odkaz na knihu, článek, podcast, video, popř. jen základní bibliografické údaje, pokud půjde o knihu. Doplňte krátkou zprávu, čím vás zrovna tento zdroj zaujal. Děkujeme!
2. Kam za literaturou science fiction na FF MU
Nejjistější to budete mít na bohemistice, v bakalářském nebo navazujícím magisterském studiu. Nově se lze v rámci navazujícího magisterského studia přihlásit i na obor Literatura a mezikulturní komunikace. Pokud již máte nějaké to studium za sebou, nabízí se vám možnost ve studiu doktorském.
Pokud se vám nechce do celého studia a jeden předmět by vám stačil, můžete to zkusit na jaře v předmětu Fenomén fantastika nebo v předmětu Úloha fantastické literatury v dnešním světě. V obou předmětech se s paní doktorkou Dědinovou setkáte osobně! V tom druhém předmětu se uvidíte i s tutorkou této části mikrokurzu, paní magistrou Zoubkovou. Na bohemistice se také můžete vydat do předmětu Postapokalyptická literatura.
Za fantastickou literaturou můžete i na romanistiku. Na jaře se koná předmět Portugalská fantastická povídka a o fantastické literatuře se můžete bavit francouzsky v předmětu Le roman fantastique du XVIIIe siecle a nos jours.
![Nápis K nám na bohemistiku!](https://elfdev.phil.muni.cz/openmoodle/pluginfile.php/352/mod_book/chapter/24/knamnaboh.jpg)
Co když nejsem student MU?
Nevadí, předměty můžete navštěvovat i tak, stačí se přihlásit do celoživotního vzdělávání.