Realizační tým
Lektorky a lektoři
prof. PhDr. Josef Krob, CSc. 🗗
Lektor | Roboti, androidi a lidé: Jak poznat, kdo je kdo | Katedra filozofie 🗗
Vystudoval na FF brněnské univerzity filozofii a historii, absolvoval stáže na Burgundské univerzitě v Dijonu, Svobodné univerzitě v Bruselu, Institutu astrofyziky v Liège a v Maison des Sciences de l’Homme v Paříži. Přednáší ontologii, gnoseologii, filozofii přírodních věd (fyziky, kosmologie) a zejména problematiku antropocentrismu (subjekt a objekt v poznání a moderní fyzice, antropický princip v kosmologii aj.). Věnuje se především problematice vzniku a vývoje vesmíru v různých filozofických koncepcích. Podílel se (s J. Šmajsem) na projektu evoluční ontologie, k níž přispěl snahou uvést do souladu tradiční filozofické kategorie (prostor, čas, pohyb, látka, hmota) se současným stavem poznání fyziky a kosmologie. V epistemologii se věnuje otázkám, které jsou úzce propojeny s moderní fyzikou, rolí pozorovatele v kvantové mechanice apod. Zájem o sci-fi literaturu promítl do kurzu Filosofie ve sci-fi, kde představuje vybraná filozofická témata na klasických dílech tohoto žánru. Ve volném čase pečuje o chalupu, ovocnou zahradu a vinný sklep.
Mgr. Tereza Dědinová, Ph.D. 🗗
Lektorka | Jak si představujeme umělou inteligenci ve sci-fi literatuře 21. století | Ústav české literatury 🗗
Tereza Dědinová je odbornou asistentkou na Ústavu české literatury FF MU, kde i vystudovala. Zabývá se fantastickou literaturou v širším pojetí, tedy nejen žánry science fiction, fantasy apod., ale také texty vznikajícími na rozhraní fantastiky a mimésis. Je autorkou knihy Po divné krajině: Charakteristika a vnitřní členění fantastické literatury (2015) a editorkou kolektivní monografie Na rozhraní světů: Fantastická literatura v mezioborovém zkoumání (2016). Píše studie o fantastice česky a anglicky, organizovala dvě domovským ústavem pořádané mezinárodní konference o fantastice: Today's World through the Eyes of Tomorrow (2015) a Fantasy and Myth in the Anthropocene (2018). Ráda čte, chodí po horách a po lesích a vytváří permakulturní zahradu.
doc. PhDr. Tomáš Pospíšil, Ph.D. 🗗
Lektor | Umělá inteligence v americkém filmu z 50. let | Katedra anglistiky a amerikanistiky 🗗
Působí jako docent na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde vyučuje americkou literaturu, americký a kanadský film a americká kulturní studia. Mezi jeho odborné zájmy patří reprezentace Afroameričanů v americkém filmu, kanadský hraný film a recepce americké kultury v českých zemích.Je autorem těchto knih: The Progressive Era in American Historical Fiction: Dos Passos’ 42nd Parallel and Doctorow’s Ragtime (1998), Průvodce cestovatele Amerikou (2001), Sambo tu už nebydlí? Obraz Afroameričanů v americkém filmu 20. století (2003) a spoluautorem knihy My, oni, já – hledání identity v kanadské literatuře a filmu (2009). V roce 2013 edičně připravil speciální číslo odborného časopisu Brno Studies in English věnované kanadskému hranému filmu nazvané Five Senses of Canadian Cinema.
Ondřej Krajtl je doktorským studentem Semináře estetiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Už během vysokoškolských studií začal pracovat jako rozhlasový moderátor a redaktor, od zpravodajství se dostal až ke vzdělávacím pořadům. Studoval historii, žurnalistiku a uměnovědná studia, nakonec ale skončil u estetiky a populární kultury, protože si uvědomil, že když svou rozsáhlou komiksovou sbírku nedokáže prodat, měl by ji zužitkovat jiným způsobem. V rámci vizuálních komunikace se zabývá populární kulturou, masmédii a komiksem.
Nostalgicky vzpomíná na dobu, kdy si mohl koupit všech pět komiksů, které v České republice vyšly za celý rok, a doufá, že někdy stihne přečíst všechno, čím si naplnil knihovnu.
Mgr. Zuzana Čermáková Lukšová, Ph.D. 🗗
Lektorka | Jan Hus hraný a kreslený | Ústav klasických studií 🗗
Zuzana Čermáková Lukšová vystudovala latinskou medievistiku na Filozofické fakultě MU a na Friedrich-Alexander-Universität v Erlangenu. V současné době působí jako odborná pracovnice na ÚKS FF MU, kde se podílí na vydávání latinských spisů Jana Husa. V rámci své další odborné činnosti se věnuje studiu rukopisů (na Masarykově ústavu AV ČR) a pozdně středověkých exegetických textů (na Ústavu pro jazyk český AV ČR). Ve volném čase se věnuje zejména šermu dlouhým mečem a sborovému zpěvu.
prof. PhDr. Martina Pavlicová, CSc. 🗗
Lektorka | Folklorismus jako fenomén současné kultury | Ústav evropské etnologie 🗗
Působí na Ústavu evropské etnologie FF MU, kde se zaměřuje na studium folkloru, folklorismu, etnokulturních tradic, historiografie a metodologii etnologie. K oboru ji přivedl zájem o tradiční lidovou kulturu, které se posléze začala věnovat nejen v rámci etnologie, ale i z hlediska ochrany nehmotného kulturního dědictví v českých a mezinárodních souvislostech. I mimo profesi ji zajímá kultura ve všech svých projevech, vztahy mezi lidmi a fungování společnosti ve vzájemných interakcích
Jeffrey Vanderziel 🗗
Lektor | Native American Imagery and Stereotypes | Katedra anglistiky a amerikanistiky 🗗
English version: Jeffrey Vanderziel’s path into the disciplines of literature and cultural studies has been an uncommon one. As an American doctoral student who came to the region doing field work in Anthropology, he first encountered today’s Czech Republic in the 1980s (before the Velvet Revolution). Returning to the country in the 90s during the heady years of post-Cold War transformation, he joined Masaryk University’s Department of English and American Studies as a lecturer. He became Department Chair in 2002. In his 15 years at its helm, he guided the Department’s development through constant challenges and exciting advances. Jeff teaches and publishes on North American Indigenous People’s history, literature and culture. He also teaches courses related to other minority groups in the United States and Canada, including Queer Studies, African American History and Culture, and the American Civil Rights movements. His publications include the books, Identity through Art, Thought and the Imaginary in the Canadian Space (2009) and Winnetou Doesn't Live Here: an Anthology of Contemporary American Indian Short Stories (2003). He is founder of the Competence Development Centre of Masaryk University (CERPEK).
Česká verze: Jeffrey Vanderziel ke studiu literatury a kultury přišel spletitou cestou. Poprvé se do České republiky podíval v osmdesátých letech (před sametovou revolucí), když jako doktorský student antropologie přijel z Ameriky dělat terénní výzkum. Vrátil se sem pak znovu během opojných devadesátek, kdy Česká republika po pádu komunistického režimu procházela řadou změn, a začal vyučovat na Katedře anglistiky a amerikanistiky Masarykovy univerzity. V roce 2002 se stal vedoucím katedry. V jejím čele stál patnáct let. Pod jeho vedením prošla katedra mnohými výzvami a dynamickým rozvojem. Jeff vyučuje a píše na téma historie, literatury a kultury původních obyvatel Severní Ameriky. Učí také předměty zabývající se dalšími menšinami ve Spojených státech a Kanadě, například Queer studia, Afroamerickou historii a kulturu a Americká hnutí za občanská práva. Podílel se mimo jiné na knihách Identity through Art, Thought and the Imaginary in the Canadian Space (Identita v umění, myšlení a obraznosti kanadského prostoru, 2009) a Vinnetou tady nebydlí: Antologie současných povídek severoamerických indiánů (2003). Je zakladatelem Centra rozvoje kompetencí Masarykovy univerzity (CERPEK).
doc. PhDr. Marek Picha, Ph.D. 🗗
Lektor | Takže vy říkáte, že… Aneb jak si posvítit na argumenty | Katedra filozofie 🗗
Marek Picha působí na Katedře filozofie FF MU, kde se věnuje epistemologii a filozofické metodologii. Mezi jeho odborné zájmy patří zkoumání rolí a významů myšlenkových experimentů, argumentační i rétorická analýza a vybrané postavy z novověké filozofické tradice. Rád hraje deskové hry, edituje Městskou Poezii Brno a je velmi pro humor.
prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph.D. 🗗
Lektor | Velká Morava: Od mýtů k iluzím, od iluzí k realitě | Historický ústav 🗗
Po studiích v Brně, Würzburgu a Marburgu přednáší Martin Wihoda dějiny středověku na FF MU. Předmětem jeho vědeckého zájmu jsou proměny středovýchodní Evropy raného a vrcholného středověku.
Lukáš Kubina se zabývá výzkumem teatrality politických kulturních performancí, přičemž se soustředí zejména na události druhé poloviny 20. století ve střední Evropě. V současné době dokončuje doktorské studium na Katedře divadelních studií (FF MU) – ve své disertační práci se zabývá teatralitou veřejných událostí 60. let. Je spoluzakladatelem a členem Centra pro výzkum performativity a spoluzakladatelem mezinárodní letní školy Summer School Jaroměř-Josefov.
Mgr. Bc. Martin Langhans
Lektor | Jak porozumět veřejným událostem | Katedra divadelních studií 🗗
Po absolvování magisterského oboru Právo (PF UK) a bakalářského oboru Teorie a dějiny divadla (FF MU) započal své doktorské studium na Katedře divadelních studií FF MU. Zabývá se výzkumem teatrality a performativity soudních procesů a práva obecně a podílí se na výzkumu teatrality veřejných událostí pod vedením docentky Martiny Musilové. Je spoluzakladatelem a členem Centra pro výzkum performativity.
Realizační tým KE CIT FF MU
Mgr. Marie Sedláková 🗗
Specialistka pro e-learning | Kancelář e-learningu CIT FF MU 🗗
Vystudovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Působila jako lektora češtiny pro cizince v intenzivních kurzech pro uchazeče o vysokoškolské studium v České republice. Po covidové době nastoupila do Kanceláře e-learningu, kde se věnuje metodické podpoře. Podporuje vyučující v práci s technologiemi a nastavováním výuky, aby byla přínosná jak pro studující, tak i pro samotné vyučující. Jejím cílem je nastavení bezpečného prostředí, ve kterém všichni zapojení mohou růst a zažívat úspěch. Ve volném čase se věnuje pěstování anglických růží a masožravých rostlin. Její vášní je broumovská skupina kostelů.
Mgr. Honza Štěpánek 🗗
Administrátor e-learningových aplikací | Kancelář e-learningu CIT FF MU 🗗 & Centrum rozvoje kompetencí MU 🗗
Honza vystudoval filozofii na Katedře filozofie FF MU. Během doktorských studií začal pracovat v Kanceláři e-learningu a pomalu se transformoval v ajťáka. Nejdřív byl konzultatnem a administroval fakultní stipendijní program na podporu rozvoje využití technologií ve výuce. Potom se coby systémový administrátor začal starat o fakultní e-learningové platformy Moodle, Open edX a další fakultní systémy. Zároveň pracuje jako konzultantem pro IT a e-learning v Centru rozvoje kompetencí MU. Když má trochu volného času, rád si rozšiřuje svoje obzory studiem ofenzivní kyberbezpečnosti a pečením malinových koláčů.